Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, gjatë një ligjërate në Argjentinë me temë “Ballkani Perëndimor dhe Bashkimi Evropian pas Brexit – një pikëpamje nga Mali i Zi”, tha se dy vjet e gjysmë më parë, Evropa dhe bota ishin një vend më i mirë për të jetuar se sot. Ai tha se politika e zgjerimit është një formulë e...
Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, deklaroi se vendimi për ti  rreth vendosjes në burg të deputetëve të Frontit Demokratik Nebojsha Medojeviq dhe Millan Knezheviq,  është në përputhje me ligjin. Markoviq, duke iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve rreth kushtetutshmërisë së vendimit për të futur në burg deputetët, të cilët nuk iu përgjigjën thirrjes së gjykatës për të dëshmuar, tha...
Mali i Zi dhe Hungaria kanë bashkëpunim të ngushtë politik, e cila është bazë e shkëlqyeshme për thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit intensiv në nivel ekonomik dhe kulturor, vlerësuan gjatë takimit të sotëm Kryebashkiaku i Podgoricës, Dr. Ivan Vukoviq dhe ambasadori i Hungarisë, Jozef Negjeshi. Vukoviq vlerësoi se Mali i Zi ka patur gjithmonë mbështetjen e Hungarisë, veçanërisht gjatë periudhës...
Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Malit të Zi, gjenerali Dragutin Dakiq, priti sot Presidentin e Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, i cili theksoi rëndësinë e ruajtjes së stabilitetit në rajon. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Malit të Zi, deklaroi se Republika e Maqedonisë do të ketë mbështetjen e plotë të Malit të Zi në rrugën...
Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media, i Kuvendit të Kosovës, i përbërë nga Nait Hasani kryetar i komisionit, pastaj deputetët, Valon Ramadani, Imet Rrahmani dhe Adem Mikullovci,  delegacion ky i përbërë nga deputetët e partive të ndryshme parlamentare në Kosovë, vizituan Shkollën fillore “Mahmut Lekiq”, në TUZ. Delegacioni në fjalë u prit nga drejtori i Shkollës, Rexhep Gjokaj,...
Fronti Demokratik do të fillojë bojkotin e përgjithshëm të parlamentit dhe do të organizojë protesta të përditshme në të gjithë Malin e Zi, nëse Gjykata Kushtetuese, nuk përgjigjet deri të mërkurë në kërkesën e tyre për lirimin e deputetëve Nebojsha Medojeviq dhe Millan Knezheviq, kumtuan nga kjo aleancë politike. Lideri i Frontit Demokratik, Andrija Mandiq,  mbrëmë, në protestë, përpara më...
Qeveria e Malit të Zi i dërgoi kërkesa Komunës së Ulqinit që sa më parë të miratojë Studimin për Mbrojtjen e Kripores me të cilin ai do të shpallej park i natyrës, shkruan portali Ul-nfo. Ky dokument para më shumë se dy muajve iu dërgua Sekretariatit për Veprimtari Komunale dhe Mbrojtje të Mjedisit Jetësor i cili duhet të organizojë shqyrtim...
Mali i Zi është duke zbatuar projekte që janë më të vlefshmet në histori dhe mund ti shërbej për nderë vendeve shumë më të mëdha në Evropë, deklaroi presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, duke theksuar se në kushte të tilla shteti po bashkëpunon gjithnjë e më shumë me diasporën. Gjukanoviq e tha këtë në fund të ditës së...
Të gjitha llojet e derivateve në Mal të Zi, nga mesnata, do të jenë më lirë për tre deri në gjashtë cent për litër kumtuan nga Ministria e Ekonomisë. Eurosuper 95 dhe 98 do të jenë më lirë katër centë, gjegjësisht 3 cent dhe do të kushtojë  1,24 euro, gjegjësisht 1.28 euro, për litër. Eurodizel dhe vajrat e lehta me shumicë,...
Deri në fund të këtij viti, Qeveria do të procesoi një serë ligjesh që saktësisht dhe qartë do të përcaktojnë rregulloret lidhur me shfaqjen e simboleve kombëtare të vendeve të tjera, njoftoi për gazetën "Pobjeda", Ministri i të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave në Qeverinë e MZ, Mehmed Zenka. "Vitin e kaluar Qeveria miratoi Projektligjin për përzgjedhjen, përdorimin dhe shfaqjen...
- Reklamë -

LAJME NGA MALËSIA

TË NDRYSHME